Rólunk

A Bekecs Néptáncegyüttes a gazdag néptánchagyományú Nyárádszereda együttese, amelyet a kezdetekben a helyi és környékbeli fiatalok alkottak. A nyárádszeredai Bekecs, mint kulturális tevékenységű egylet, már 1997 óta létezik, működését a Bocskai Dalkar és a helyi önkormányzat támogatta. 2007-től az együttes újraszerveződött, azóta vezetője Benő Barna-Zsolt.

A Bekecs Néptáncegyüttes nagy hangsúlyt fektet a helyi, főként erdélyi táncok és népszokások bemutatására, ugyanakkor más tájegységek táncait és szokásait is előszeretettel viszi színpadra. A társulat évente nagyjából kilencven előadást tart Erdélyben és Magyarországon, olyan magyarlakta városokban és falvakban is, ahova más kulturális intézmények nem vállalnak kiszállást. Az együttes feladatának érzi a magyarság szolgálatát, a népművészet széleskörű hirdetését és a hagyomány őrzését. Az utánpótlás képzésen túl, rendszeres szórványprogramokat indítanak, nagy nemzeti turnékat szerveznek szerte a Kárpát-medencében.

A Bekecs felnőtt tagozata az egyetlen csapat Erdélyből, aki továbbjutott a 2014-es Fölszállott a Páva tehetségkutató verseny élő adásába, sőt, döntősként átvehette A legjobb határon túli előadó különdíjat. A Bekecs Táncegyesület a nyárádmenti önkormányzatokkal közösen 2012-ben elindított egy kihelyezett néptáncoktatási programot, amelynek eredményeként Nyárádszeredában és környéken számos néptánccsoport létezik és több mint ötszáz különböző korosztályú gyerek és fiatal tanul néptáncot és népdalt a Bekecs égisze alatt. 

2007 óta az együttesnek több mint tizenöt nagyműsora született, emellett a tánckar közreműködött színházi társulatok előadásaiban is, ahol a hagyományos néptánc és a modern, vagy kortárs táncstílusok is megjelentek. A színházi együttműködések után, 2017-től az együttes Néptáncszínházként működik. 2019-től a Bekecs Néptáncszínház tagja az Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozójának, mint a legifjabb társulat. 

2023 májusában Nyárádszereda Önkormányzatának segítségével megkapta az együttes azt az állandó, biztos anyagi háttértámogatást, amely lehetővé teszi, hogy erőforrásait és figyelmét a kultúra művelésére, tovább éltetésére és a hagyományok megőrzésére koncentrálja. Nyárádszereda Önkormányzata ekkor alapította meg a Bekecs Táncszínházat, így az együttes ezen a néven végzi tovább tevékenységét a kisvárosi Önkormányzat alárendelt intézményeként. A korábbi tevékenységi kör kiterjedt: a néptánc előadások és néptáncszínházi produkciók mellett szövegközpontú színházi előadásokkal is bővült a Bekecs palettája. 

A Bekecs Táncszínház saját feladatköre mellett célkitűzésként állította maga elé, hogy a Nyárádszeredai Művelődési Házat, mint évek óta székhelyként szolgáló épületet, egyfajta Kulturális Központként működteti. Városszíntű programoknak, iskolai tevékenységeknek és ünnepségeknek ad helyet, befogadó intézményként működteti a Művelődési Házat, vagyis nagyszínpadra invitál főként más erdélyi hivatásos táncegyütteseket, akiknek előadásait bérletrendszerben kínálja a nagyérdemű számára. A Művelődési Ház épületében működő Városi Könyvtár termét is felajánlja olyan kisebb rendezvények megtartására, mint akusztikus koncertek, író-olvasó találkozók, havi könyvklubok, gyermekfoglalkozások.

TÁRSULATUNK

Benő Barna-Zsolt

menedzser

Nagy-Keresztesi Zsuzsa

Tánckarvezető Néptáncos

Nagy-Keresztesi Tamás

Tánckarvezető

Kovács Anabella

Kommunikációs munkatárs

György Anita

Néptáncos

Kajcsa Mónika

bedolgozó táncművész

Kinda Boglárka

Néptáncos

Ritziu Ilka-Krisztina

Néptáncos

Siklodi Csaba

Néptáncos

Suba Robert

bedolgozó néptáncos

Barabás Orsolya

Néptáncos

Györfi Balázs

Néptáncos

Lukács Boglárka

bedolgozó néptáncos

Salat Tamás

Néptáncos

Székely Réka

bedolgozó néptáncos

Kovács Andor

Hangtechnikus

Aszalos Attila-Levente

fénytechnikus

Kacsó Botond

Technikus

Kálmán Lehel

Technikus

Nám Nórbert Nimród

Technikus

Csiki Rozália

viseletekért felelős munkatárs

Kakasi Lóránd-Árpád

Technikus

Kakasi Dávid-Róbert

táncművész

Chiricuță-Fazakas Dorottya

könyvtári munkatárs

Incze Róbert

hangtechnikus

Todoran Amalia-Maria

bedolgozó táncművész

Mezei Tamás-Barna

bedolgozó táncművész

Gál-Zsigmond Attila

táncművész

Györfi Csaba

Művészeti vezető

Dosa Szilárd-Attila

könyvelő

Farkas Sándor-Csaba

táncművész

Farkas Veronika

táncművész

Szabó Róbert

énekes

Balogh Dorottya-Angyalka

táncművész

Fazakas Noémi

Nagy Zsófia-Izabella

táncművész