KALANGYA
2016-ban alakult Kalangya Nyárádkarácsonyfalva Dózsa György és Ákosfalva község fiataljait foglalkoztatja. Ritziu Ilka-Krisztina és Siklodi Csaba vezetésével jelenleg 17 aktív fiatal, köztük 7 fiú és 10 lány, tanul táncolni Nyárádkarácson községben heti két alkalommal. A fiatalok legnagyobb többsége felsőtagozatos és egyetemista korú. Jelenleg palatkai, nyárádmagyarosi és kalotaszegi koreográfiákat tartanak repertoáron, amellyel felléptek a Nyárádmenti Néptánctalálkozón Nyárádszeredában, a Nyárádmagyarosi Falunapokon és a Szovátai Gazdanapokon, de Magyarországon és Délvidéken is eltáncolták már koreográfiáikat. A 2023 – 2024-es évadban elkezdtek készíteni egy egész estés műsort, amelyben a repertoáron tartott koreográfiák mellett az elsajátított nagyecsedi táncalapok is bemutatásra kerültek. 2023 szeptemberértől elkezdődött a Kalangya Néptáncegyüttes utánpótlás nevelése a község három településén: Csibán, Somosdon és Fintaházán, összesen öt csoport keretében. Ezen együttesek taglétszáma 130- 150 fő közé tehető. Az előző pályázati ciklus projektideje alatt az együttes fiataljai megismerkednek a dunántúli ugrós, polgári táncok és nyárádmenti alaplépések sajátosságaival, jelenleg a mezőségi koreográfián dolgoznak. A jövőben a vajdaszentiványi koreográfiát fogják tanulni Ritiu Ilka-Krisztina vezetésével, akinek oktatói tevékenységét vendég és meghívott oktatók segítik.
Médiatár:
1. Utánpótlás Együttesek Tanévzáró Gálaműsora 2023/24 – II. felvonás:
https://www.youtube.com/watch?v=UATLh7R5tuw
2. A Kalangya néptáncegyüttes facebook oldala:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100083751771960
A Csoóri Sándor Alap 2023-as támogatási ciklusában a pályázat beadásakor tervezett költségvetésben elsősorban az együttes viselettárát szerettük volna bővíteni, de oktatóink bruttó tiszteletdíjaira is pályáztunk. Az elnyert összeget a tervezettnek megfelelően használtuk fel, csupán a viselettár darabjait változtattuk meg.
BÚZAVIRÁG NÉPTÁNCEGYÜTTES
A Kalangya Néptáncegyüttes utánpótlás nevelése két további néptáncegyüttes keretén belül zajlik. A Búzavirág Néptáncegyüttes az Alsó-Nyárádmenti Dózsa György községet képviseli 2014-ben alakult, vezetését Suba Róbert végzi, akinek munkáját a Bekecs Néptáncszínház hivatásos táncosai segítik oktatói tevékenységükkel. A Búzavirág Néptáncegyüttes V-VIII. osztályos, általános iskolás gyermekekből áll,
aktívan 10 fiú és 12 lány táncol minden csütörtökön 19:00 és 21:00 óra között Teremiújfaluban. Ők már elsajátították a megtanított széki táncanyagot, a vajdaszentiványi koreográfia elsajátítása van folyamatbani.
A Búzavirág Néptáncegyüttes utánpótlása két tánccsoport keretében zajlik a Kis- és Apró Búzavirág Néptáncegyüttesek oktatásával. A Kis Búzavirág Néptáncegyüttes körülbelül 15 tagot számlál, vegyes megoszlásban táncolnak fiúk és lányok is, Teremiújfaluban, minden csütörtökön 17-19 óra között. A csoportnak már sikerült elsajátítani a második bukovinai koreográfiát is, jelen pályázati ciklus keretében a dunántúli ugrós táncok alapjaivalismerkedtek. A Kis Búzavirág Néptáncegyüttes hatékony oktatása érdekében, hogy a gyermekek korosztályuknak megfelelően tanulhassák a néptánc alapjait, a népes csoportból egy új együttest hoztak létre Apró Búzavirág néven, amely tulajdonképpen a legkisebbek nevelését végzi a Bekecs Néptáncszínház hivatásos táncosainak oktatásával. Ebben a csoportban közel 25 kisgyermek tanul táncolni minden csütörtökön 16-17 óra között Teremiújfaluban. A csoport megalakulásakor elkezdték a népi gyermekjátékok tanulását, a következő pályázati ciklusban ezen alapok elsajátítását fogják folytatni, hogy a későbbi összetett koreográfiákat megalapozzák.
Média:
– A Bekecs Táncszínház Utánpótlás Együtteseinek Jótékonysági Néptánctalálkozója:
https://www.youtube.com/watch?v=0sbz_ypVXFA
– Kis Búzavirág néptánccsoport: https://www.facebook.com/groups/201915327925456
– Nagy Búzavirág néptánccsoport: https://www.facebook.com/groups/274818443512313
A Csoóri Sándor Alap 2023-as támogatási ciklusában a pályázat beadásakot tervezett költségvetésbennelsősorban az együttes viselettárát (széki, bukovinai és moldvai női ruhák, alsószoknyák, ingek, kalapok, kemény szárú csizmák) szerettük volna megalapozni, de oktatóink bruttó tiszteletdíjaira, illetve az oktatást segítő eszközökre (hangfal, laptop, balettszőnyeg) is szerettünk volna pályázni. Az elmúlt 1 évben viszont költségvetésmódosítást kérelmeztünk, és az elnyert támogatást szinte fele-fele arányban felosztva koreográfusi megbízási díjra és bukovinai női viseletek beszerzésére fordítottuk.